"Nie trzeba być ani miłośnikiem książek, ani czytelnikiem, aby korzystać z biblioteki w dzisiejszych czasach."
Richard Reyes-Gavilan
Współczesna biblioteka szkolna nie jest zapyziałym magazynem książek w papierowych okładkach, jak się jednak, niestety, wielu ciągle kojarzy. Standardem jest biblioteka kolorowa, zadbana, pełna atrakcji dla czytelników – poczynając od różnych akcji i konkursów, przez zajęcia czytelnicze i medialne, na indywidualnej pracy z uczniem zdolnym i słabym kończąc. Czy inaczej byłoby tu tak tłoczno?
Obecnie, nowoczesne biblioteki nie tylko zapewniają bezpłatny dostęp do książek, ale posiadają atrakcyjną ofertę kulturalną i edukacyjną; są ogniskami kreatywności. Czytelnicy oprócz korzystania z księgozbioru i czytelni, mają możliwość poznać siebie nawzajem, nawiązać nowe relacje i spędzić miło czas. Każde takie spotkanie ma ogromną wartość.
Współczesna biblioteka mierzy się z nie lada wyzwaniami. Cyfryzacja i świat gwałtownego rozwoju internetu nie sprzyja chęci sięgania po książkę. A jednak…
Każda biblioteka ma swój indywidualny charakter i wiele do zaoferowania. W naszej szkole podczas lekcji bibliotecznych, w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, zastanawialiśmy się nad rolą współczesnej biblioteki. Najmłodsi uczniowie projektowali zakładki do książek promujące czytelnictwo, oswajali ortografię, słuchali opowieści biblioterapeutycznych. Powstawały również lapbooki do wybranych lektur. Odbyły się konkursy czytelnicze „Mój bohater książkowy” dla klas 0 – III i „Biblioteczna infografika” dla klas IV – VI. Uczniowie wcielili się także w badaczy przeszłości i z ogromną ciekawością śledzili zapisy w starych kronikach szkolnych, które są wizytówką szkoły w Lubni.
Kształtowanie wyobraźni młodego pokolenia jest pięknym procesem. Możliwość rozwijania pasji, zainteresowań, to dużo więcej niż tylko papierowe książki! Zapraszamy do naszej kreatywnej, szkolnej biblioteki.