W środę 25 października br. uczniowie naszej szkoły uczęszczający na lekcje języka regionalnego kaszubskiego wraz z regionalistami p. Justyną Górską oraz p. Tomaszem Klamanem odwiedzili Brusy.
Zawitaliśmy do wyjątkowej Pracowni Szat Liturgicznych „ORNARE”, której nazwę z łacińskiego tłumaczymy jako „ozdobić”. Jej właścicielka, Pani Halina Piechowska, na której zaproszenie przybyliśmy, w serdecznej i miłej atmosferze wprowadziła nas w arkana swej nietuzinkowej profesji. Omawialiśmy poszczególne kroki i różne techniki wykonania stuły, która zawieszona swobodnie na szyi kapłana stanowi najważniejsze wśród szat liturgicznych insygnium. Ten element stroju symbolizuje godność kapłańską. Stuły przeznaczone są jako szata liturgiczna wyłącznie dla księży. Ważne więc by były wykonane z największą starannością i z materiału najwyższej jakości. Po części teoretycznej, mieliśmy okazję wykonać kaszubskie woreczki zapachowe, stanowiące piękną pamiątkę naszego spotkania. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem estetyki wykonania przez właścicielkę firmy szat liturgicznych, ornatów, stuł, kap, komży, bielizny kielichowej, welonów, poduszek procesyjnych, burs oraz strojów dla ministrantów i dekoracji z elementami kaszubskich haftów. Zwykle te stroje możemy jedynie obserwować z daleka podczas mszy świętej, tu zaś mogliśmy je podziwiać z bliska oraz poznać ich znaczenie. Szczególnie zachwycił nas ornat z wizerunkiem Matki Boskiej Sianowskiej – patronki Kaszub. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas, prezenty, podzielenie się fachową wiedzą oraz ciekawe warsztaty. Przygotowane dla Pani Haliny Piechowskiej podziękowanie, wręczone przez uczniów i nauczycieli, zostało przyjęte ze wzruszeniem i wyeksponowane w pracowni. Mamy nadzieję, że to początek naszej współpracy i z niecierpliwością będziemy oczekiwać na rewizytę w Lubni.
Ponadto podczas naszego wyjazdu, już w klimacie nadchodzących dni Wszystkich Świętych odwiedziliśmy bruskie cmentarze. Delegacja szkoły w Lubni zapaliła pamiątkowe znicze na cmentarzu ofiar hitlerowskich, gdzie spoczywają między innymi polegli partyzanci Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski". Na cmentarzu parafialnym zatrzymaliśmy się przy mogiłach znanych Kaszubów. Wspominaliśmy o niezrównanym gawędziarzu p. Józefie Bruskim, o dokonaniach literackich Jana Karnowskiego i znaczeniu jego postaci dla rozwoju kaszubszczyzny a także o „mieszkającym już wśród aniołów” twórcy ludowym Józefie Chełmowskim. Przeszliśmy również aleją Dębów Pamięci ku czci naszych kaszubskich rodaków zamordowanych w Katyniu oraz wspomnieliśmy o patriotach, którzy oddali życie za naszą wolność.