Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na język regionalny kaszubski wykonali kartki świąteczne z życzeniami w języku kaszubskim i angielskim, które zostaną przekazane Kaszubom z Kanady. Pierwsi osadnicy kaszubscy przypłynęli do Kanady w 1858 roku. Wyjeżdżali najbiedniejsi: małorolni chłopi i robotnicy rolni. Pochodzili z powiatów kaszubskich najbardziej ubogich – bytowskiego i kościerskiego. Przez kilka pokoleń zachowali znajomość rodnej mowy, kulturę i obyczaje kaszubskie. Łączą nas z nimi wspólni przodkowie i miłość do kaszubszczyzny. Pan David Shulist to lider społeczności kaszubskiej w Kanadzie i właśnie on przekaże kartki kaszubskim rodzinom zza oceanu, jakże bliskim naszej „Małej Ojczyźnie”. Pòzdrówczi z Lubni. Dobrëch Gòdów!
Anioły z makramy z kaszubskim motywem – warsztaty regionalne.
21.11.2024Anielska atmosfera towarzyszyła grupom kaszubskim i chętnym uczestnikom ze szkoły, którzy 18.11. 2024 r., podczas warsztatów regionalnych wykonali piękne anioły z makramy. Ta dekoracja wiązana, jest znaną już od czasów starożytnych sztuką plecenia sznurków, bez użycia drutów czy szydełek. Jedynym narzędziem są sprawne dłonie człowieka.
Uczniowie musieli się wykazać cierpliwością, by krok po kroku, zgodnie z instruktażem, zaskoczyć starannością swoich prac. Makrama to idealna propozycja dla wszystkich miłośników rękodzieła. Naturalny i zarazem niepowtarzalny prezent, od podstaw ręcznie wykonany, z kaszubską dekoracją. Dziękujemy p. Dorocie Jakusz za współpracę. Warsztaty zorganizowali pp: Justyna Górska, Monika Trawicka i Tomasz Klaman.
18
Lniane poduszki z motywem kaszubskim
21.11.2024Grupa uczniów klasy 4 w ramach lekcji języka kaszubskiego, wzięła udział w warsztatach regionalnych. Poprowadziła je p. Halina Piechowska, właścicielka pracowni „Ornare” z Brus. Dzieci z uwagą wysłuchały części teoretycznej, dotyczącej różnego rodzaju tkanin ze szczególnym uwzględnieniem lnu. Rośliny zajmowały ważne miejsce w gospodarce i kulturze Kaszubów. Wśród nich ważne miejsce zajmował len. Roślina ta dostarczała włókien z których po odpowiedniej obróbce wykonywano tkaniny na pościele, ręczniki, obrusy, odzież, bieliznę. Len uprawiano w przeszłości powszechnie na Kaszubach i nie tylko na własne potrzeby. Nadwyżki surowca, przędzy lnianej lub utkane płótna sprzedawano lub wymieniano na potrzebne przedmioty, materiały. Z kolei z nasion lnu uzyskiwano olej lniany, jak się okazało po latach, posiadający bardzo cenne właściwości zdrowotne.
W części praktycznej uczniowie wypełniali poszewki wsadem syntetycznym, samodzielnie zaszywali poduszki, a następnie zakładali ozdobną poszwę lnianą z motywem kaszubskim, haftowali i dekorowali ją według uznania.
W klasie 6, p. Piechowska, w ramach elementów doradztwa zawodowego przeprowadziła pogadankę na temat "Mój pomysł na kaszubski biznes", opowiadając o zasadach prowadzenia własnej firmy i pasji do krawiectwa. Dziękujemy. Spotkanie zorganizowała p. Justyna Górska.
15
Dowozy od 22.11.2024 r.
19.11.2024Od 22 listopada obowiązuje nowy rozkład jazdy autobusów. Szczegóły w zakładce Dowozy.
Realizacja Projektu „Gmina Brusy stawia na edukację”
13.11.2024Gmina Brusy
rozpoczęła realizację projektu
„Gmina Brusy stawia na edukację”W ramach projektu realizowane będą zadania:
- Doskonalenie zawodowe nauczycieli
- Wsparcie uczniów/uczennic o specjalnych potrzebach edukacyjnych
- Zajęcia dodatkowe dla uczniów
- Doradztwo zawodowe
- Wyjazdy zwiększające kompetencje kluczowe
- Podniesienie jakości w Szkole Podstawowej 2 Brusy
- Podniesienie jakości w Szkole Podstawowej Czyczkowy
- Podniesienie jakości w Szkole Podstawowej Kosobudy
- Podniesienie jakości w Szkole Podstawowej Leśno
- Podniesienie jakości w Szkole Podstawowej Lubnia
- Podniesienie jakości w Szkole Podstawowej Męcikał
- Podniesienie jakości w Szkole Podstawowej Chełmy
- Podniesienie jakości w Szkole Podstawowej Zalesie
Dzięki projektowi min. 825 dzieci (90% z 916) nabędzie kwalifikacje, min. 90 % z 160 nauczycieli/ek podniesie swoje kompetencje zawodowe, a szkoły podstawowe zwiększą swój potencjał dydaktyczny poprzez zakup sprzętów i pomocy dydaktycznych niezbędnych do realizacji zajęć.
Projekt skierowany jest do grupy docelowej z Gminy Brusy z województwa pomorskiego, tj 916 uczniów/uczennic i 160 nauczycieli/ek, 9 Szkół Podstawowych w Gminie Brusy:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Brusach
- Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach
- Szkoła Podstawowa im. Księdza Kanonika Bolesława Śledzia w Kasobudach
- Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Leśnie
- Szkoła Podstawowa im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” w Lubni
- Szkoła Podstawowa w Męcikale
- Szkoła Podstawowa im. S. Sikorskiego w Wielkich Chełmach
- Szkoła Podstawowa w Zalesiu
Celem głównym projektu jest poprawa jakości kształcenia 9 szkół podstawowych z Gminy Brusy poprzez realizację działań zmierzających do nabycia przez 90% z 916 uczniów/uczennic (446K, 470M) kwalifikacji, do nabycia kompetencji przez min. 90% z 160 nauczycieli/ek (133K,27M) oraz do zwiększenia potencjału dydaktycznego 9 Szkół Podstawowych poprzez zakup sprzętów i pomocy dydaktycznych niezbędnych do zajęć w okresie 01.08.2024 – 28.02.2026.
Realizacja projektu przyczyni się do wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia.
Deklaracja dostępności na stronie: splubnia.edupage.org_deklaracja_dostepnosci
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Całkowita wartość projektu: 2 665 331,28 zł
Kwota dofinansowania UE: 2 398 798,15 zł
Zajęcia matematyczne w ramach projektu ,,Gmina Brusy stawia na przedszkolaków"
14.11.2024Od 1 października dzieci z Punktu Przedszkolnego biorą udział w zajęciach matematycznych w ramach projektu "Gmina Brusy stawia na przedszkolaków". Dzieci 4-letnie podczas zajęć porównywały różne obiekty, dobierały je w pary oraz tworzyły proste kolekcje. Dzieci 5-letnie ćwiczyły orientację przestrzenną i określanie kierunków, a także odwzorowywanie, kontynuowanie i konstruowanie rytmów.
Zajęcia w ramach projektu ,,Gmina Brusy stawia na przedszkolaków"
14.11.2024Podczas zajęć dodatkowych z języka angielskiego przedszkolaki z Punktu oraz Oddziału Przedszkolnego Przedszkolnego wzbogacały kompetencje językowe m. in. związane z kolorami, liczbami, pogodą, ubiorem jesienią, częściami ciała czy przyborami szkolnymi i ich zakupami.
2
Zajęcia logopedyczne z projektu "Gmina Brusy stawia na przedszkolaków" ruszyły pełną parą!
14.11.2024W październiku na naszych zajęciach logopedycznych dzieci miały okazję bawić się, uczyć i rozwijać swoje umiejętności mowy! 🎈 Poprzez różnorodne gry, zabawy i ćwiczenia, mali uczestnicy nie tylko doskonalili swoją artykulację, ale także integrowali się i zdobywali pewność w komunikacji.
Nasze logopedyczne przygody to czas pełen śmiechu, radości i odkrywania nowych dźwięków! Dzięki angażującym zadaniom dzieci uczyły się przez zabawę, co sprawiło, że każdy mały kroczek był dla nich wielkim sukcesem! 🚀
Cieszę się, że mogę wspierać naszych najmłodszych w tak radosny sposób! 💖
Logopeda Daria Pestka
6
Warsztaty dla uczniów
12.11.2024Koło Gospodyń Wiejskich w Lubni zaprasza uczniów klas 4, 5 i 6 na warsztaty pieczenia pierniczków i ozdabiania skrzyneczek, które odbęda sie dnia 19 listopada 2024 r. (wtorek) od godz. 16:00 do 18:00 w świetlicy wiejskiej w Lubni.
Prosimy rodziców o odebranie dzieci o godz. 18:00
Warsztaty dla dzieci
12.11.2024Koła Gospodyń Wiejskich w Lubni zaprasza dzieci z klasy 1, 2 i 3 na warsztaty ozdabiania świec, które odbędą się dnia 15 listopada 2024 r. (piątek) od godz. 16:00 do 18:00 w świetlicy wiejskiej w Lubni.
Rodzice proszeni są o odebranie dzieci o godz. 18:00.
Dziękujemy Wam piekarzom, za pyszne wypieki.
12.11.2024Dnia 24 października 2024 r. Klasa „0” odwiedziła piekarnię w Brusach, zapoznając się z niełatwą pracą piekarza. Widzieliśmy jak maszyny wyrabiają ciasto na chleb, rogale i bułki przez nas uwielbiane. Pan Grzegorz opowiedział nam jak powstaje mąka a z niej te pyszności. Największe wrażenie zrobił na nas ogromny piec do którego wędruje aż 80 bochenków chleba.
Dziękujemy Wam Piekarzom za pyszne wypieki.
Pozdrawia grupa Jeżyków z wychowawczynią A. Pestka i panią Weroniką.
7
Pamiętamy!
12.11.2024Dnia 24 października dzieci z zerówki uczciły pamięć ofiar zbrodni hitlerowskich zapalając znicze oraz modląc się przy grobach ofiar zbrodni hitlerowskich.
Dzień Bez Skarpetek w przedszkolu
07.11.2024Pod koniec października dzieci z Punktu Przedszkolnego obchodziły Dzień Bez Skarpetek. Ogrom radości i zabawy dostarczyło oglądanie wesołych skarpetek, które tego dnia założyły dzieci. Następnie dzieci chętnie brały udział w zajęciach sensorycznych już bez skarpetek.
Dzień Owoców i Warzyw
07.11.2024W październiku przypada Dzień Owoców i Warzyw. Tego dnia świętowali także przedszkolacy. Mama Dawida i Oliwii oraz Mama Emilii przyniosły przeróżne owoce i warzywa, które dzieci rozpoznawały, odgadywały, a na koniec z wielkim apetytem smakowały.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie