Uczniowie SP im. TOW „Gryf Pomorski” w Lubni 18 października br. wybrali się na wycieczkę w ramach lekcji języka regionalnego kaszubskiego. Odwiedzaliśmy pozornie bardzo dobrze znane miejscowości, które okazały się prawdziwą skarbnicą ciekawostek o Kaszubach, historii i kulturze regionu.
W nawiązaniu do obchodzonego niedawno święta Patrona Szkoły – Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” w Lubni - odwiedziliśmy miejsca związane z działalnością partyzantów podczas II wojny światowej w okolicy Męcikała. Składamy serdeczne podziękowania sołtysowi wsi panu Stanisławowi Weltrowskiemu za możliwość zwiedzenia kościoła pw. Bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Męcikale oraz przybliżenie historii jego budowy. W miejscowości Męcikał podziwialiśmy piękną złotą jesień nad Brdą i most drogowy z kładki dla pieszych, poznaliśmy ich historię, zwróciliśmy też uwagę na pomnik poległych partyzantów. Dużym przeżyciem było zwiedzanie bunkra „Zielony Pałac” w pobliżu Męcikała, gdzie ukrywali się i zginęli w boju.
W Chojnicach podziwialiśmy: zabytkowe mury obronne, baszty i Bramę Człuchowską, rynek starego miasta, kościoły - farny i jezuitów. Atrakcją dla dzieci był posiłek w restauracji McDonalds’a. Zachwycił nas Park Tysiąclecia w jesiennej szacie.
Ostatnim miejscem na mapie naszej wycieczki były Brusy. W klimacie nadchodzących dni Wszystkich Świętych, odwiedziliśmy cmentarz, gdzie zatrzymaliśmy się przy mogiłach znanych Kaszubów. Przy pomniku Jana Karnowskiego wspomnieliśmy o jego dokonaniach literackich i znaczeniu dla rozwoju kaszubszczyzny. Przeszliśmy również aleją Dębów Pamięci ku czci naszych kaszubskich rodaków zamordowanych w Katyniu. Miłym zakończeniem naszej wycieczki było zwiedzenie nowo wyremontowanego Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach, po którym oprowadził nas pan Mirosłowa Stoltmann, za co serdecznie mu dziękujemy.
Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowali pp: Bożena Gierszewska, Justyna Górska, Anna Wieteska, Tomasz Klaman.